Nie będzie Hiszpanii w Polsce

Nie będzie Hiszpanii w Polsce

Nie będzie pomocy dla polskich dłużników posiadających kredyty we franku szwajcarskim. Temat, wokół którego sporo ostatnio dywagowano, postanowił zakończyć szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Wszystko zaczęło się od słynnych już doniesień z Węgier, Chorwacji i Hiszpanii. W tym pierwszym przypadku – premier, a w pozostałych sądy wyciągnęły ręce do “frankowiczów”. W efekcie zaskarżone kredyty zostały przewalutowane, za obowiązujący uznając kursy walut z momentu wzięcia kredytu. W Polsce potrzebę podobnego rozwiązania głosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poniekąd wbrew ich słowom statystyki dotyczące naszych kredytobiorców wyglądają nienajgorzej. Większość dłużników, spłacających należność we franku, nie żałuje swojej decyzji, również spłacalność pożyczek wygląda u nas niemal wzorowo.

Podczas, gdy specjaliści spierali się, czy jest szansa dla uznających się za pokrzywdzonych Polaków w sądzie, czy może jednak nie, przewodniczący KNF, Andrzej Jakubiak zabrał głos w sprawie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Wskazał (a niedawne badanie “Życie z frankiem” to potwierdza), że rodzimi “frankowicze” byli świadomi ryzyka płynącego z podjęciem pożyczki w obcej walucie. Dodatkowo, gdyby wziąć pod uwagę przewalutowanie kredytów we franku, byłby to koszt rzędu 40 lub 50 miliardów złotych. Uderzyłoby to w polskie banki, a co za tym idzie – zarówno skarb państwa, jak i resztę obywateli.

Ci z polskich kredytobiorców, którzy czują się oszukani przez bank, oczywiście mogą dochodzić swoich racji na drodze sądowej. Jednak udowodnienie winy udzielającego pożyczki, jak i własnej nieświadomości zagrożenia walutowego jest – jak oceniają specjaliści – niemal niemożliwe. Mimo, że wymiana walut w kredytach nie jest już opcją, zaciągnięte kredyty będą się za dłużnikami ciągnąć jeszcze przez wiele lat. Na szczęście, póki co niewiele wskazuje, by było to ponad ich siły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: