O kredyt ciężej… ale chętnych dużo

O kredyt ciężej… ale chętnych dużo

O kredyt hipoteczny jest coraz ciężej, natomiast chętnych robi się coraz więcej. To wniosek, który można wyciągnąć po zapoznaniu się z treścią najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego sytuacji na krajowym rynku kredytowym.

Raport NBP dotyczy pierwszego kwartału bieżącego roku, a także przewidywań na drugi kwartał. Został on oparty na ankietach przeprowadzonych wśród 25 działających w Polsce banków, których udział w krajowym rynku kredytowym to ponad 80%. W raporcie możemy przeczytać, że w minionym kwartale warunki, na których można było zaciągnąć kredyt hipoteczny, zaostrzyły się. Wpływ na ten stan rzeczy miało kilka czynników jak np. wzrost wymagań dotyczących zabezpieczeń kredytobiorców, czy wzrost marż kredytowych. Ten drugi czynnik wynikał z ogólnych podwyżek cen w większości banków. Jednak najistotniejszy powód tego zaostrzenia, to kolejna podwyżka minimalnego wkładu własnego. W myśl rekomendacji S, z początkiem 2016 wzrósł on z 10 do 15%.

Ciekawostką dla niektórych może być równoczesne zaostrzenie wymagań kredytowych i wzrost popytu na kredyty hipoteczne. W rzeczywistości to jednak nic zaskakującego. Surowsze kryteria kredytowe zbiegły się bowiem z widmem szybszego wyczerpania się puli dofinansowania programu „Mieszkanie dla Młodych”. Już w styczniu pisałem na niniejszym blogu, że eksperci przewidują brak środków na dopłaty już na przełomie marca i kwietnia.

Jeśli chodzi natomiast o przewidywania na drugi kwartał 2016 roku, pojedyncze banki zakładają spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Wszystkie jednak deklarują, że polityka udzielania kredytów będzie nadal zaostrzana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: