Odwrócona hipoteka – blisko i daleko jednocześnie

Odwrócona hipoteka – blisko i daleko jednocześnie

Wiele ostatnio mówiło się o odwróconym kredycie hipotecznym. Ustawa o tym kontrowersyjnym produkcie finansowym ma wejść w życie, już w połowie tego miesiąca. Eksperci przewidują jednak, że na pojawienie się go w ofertach banków, trzeba będzie poczekać zdecydowanie dłużej. Być może nawet do 2016 roku.

Przypomnijmy, czym w ogóle odwrócona hipoteka ma się charakteryzować. Jest to produkt, który teoretycznie adresowany jest do seniorów. Teoretycznie, ponieważ w ustawie nie ma nic, na temat ograniczeń wiekowych przy jego sprzedawaniu. Klient, który się na niego zdecyduje, będzie otrzymywał od banku, w zamian za przejęcie nieruchomości przez instytucję finansową, po jego śmierci. Świadczenia mogą być wypłacane jednorazowo albo w np. comiesięcznych ratach. Istnieje także regulacja, która pozwala rodzinie zmarłego na zachowanie jego mieszkania pod warunkiem, że w ciągu roku spłacą jego wartość. Jeśli to się nie uda, dostaną ewentualnie nadwyżkę, uzyskaną przez bank ze sprzedaży nieruchomości.

Zanim jednak kredyty z odwróconą hipoteką pojawią się w bankach, instytucje te czekają żmudne przygotowania do jego wprowadzenia. W ich ramach będą musiały one podjąć rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego i firmami ubezpieczeniowymi. Będą one dotyczyć ryzyka związanego z nowym produktem. Oprócz tego należy ustalić, ile banki będą mogły pożyczyć klientom. Wiadomo, że w wyznaczeniu tej kwoty, podstawą będzie wartość samej nieruchomości.

Te wszystkie przygotowania mogą zdaniem ekspertów zająć nawet rok. Twierdzą oni równocześnie, że produkt ten nie ma wielkich szans, by osiągnąć sporą popularność. Powodem jest jego duża ryzykowność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: