Oszczędzanie możliwe przy kredycie walutowym

Oszczędzanie możliwe przy kredycie walutowym

Kredyty walutowe to dziś głównie znak czasów słusznie minionych. Nie znaczy to jednak, że temat jest nieaktualny. Umowy podpisane na długie lata w pierwszej dekadzie XXI wieku, będą tematem rozmów jeszcze bardzo długo. Wówczas jednym z najpopularniejszych, bo stanowiących około cztery piąte nowych pożyczek, był kredyt we franku szwajcarskim. Spłacający zadłużenie w obcej walucie nie mają wpływu na kursy walut, ale cały czas mogą zaoszczędzić na ich wymianie.

Obowiązująca już dwa lata ustawa antyspreadowa pozwala klientom banków na spłatę raty kredytu w walucie zakupioną w dowolny sposób. Już wcześniej była taka możliwość, ale dopiero nowe prawo pozwala na to w sposób prostszy i – przede wszystkim – darmowy. Wcześniej placówki pobierały opłatę wraz z załączeniem do umowy stosownego aneksu. Konsument zaś tracił na spreadzie walutowym, powstałym wskutek faktu, że operacje (kupno waluty i sprzedaż waluty) dokonywał bank. W dużym skrócie – banki zyskują na tanim nabyciu i droższyej odsprzedaży pieniądza. Nowe prawo pozwalało klientowi wybrać, czy kupno waluty należeć będzie do banku, czy dokona go kredytobiorca.

Większość klientów po wprowadzeniu zapisu w życie korzysta z tradycyjnych kantorów. W nich w walutę zaopatruje się trzech z czterech dłużników banków. Wymiana walut większości z pozostałych kredytobiorców jest dokonywana przez banki. Mały odsetek szuka alternatywy, jakimi są kantor internetowy i społecznościowa platforma wymiany walut.

Działanie tego drugiego polega na wpłaceniu przez klienta kwoty raty i jej zabezpieczenia w złotówkach na konto platformy. Następnie środki te są sumowane z wpłatami innych uczestników programu i wymieniane na walutę zagraniczną w banku, z którym serwis ma podpisaną umowę. Okazja na oszczędzanie pojawia się dzięki nabywaniu walut po cenach hurtowych.

Społecznościowa wymiana walut ma jeszcze jedno imię. Portale wymiany walut działają na zasadzie łączenia klientów chcących nabyć zagraniczny pieniądz z tymi, którzy chcą go sprzedać. Po podaniu kwoty, waluty, która nas interesuje i kursu, po jakim chcemy ją nabyć, portal łączy ze sobą dopasowane oferty. Wymiana walut w ten sposób jest tania (portale pobierają prowizję do 0,2%), ale istnieje niebezpieczeństwo, że nie znajdziemy ofert kupna lub sprzedaży dla siebie.

Kantor internetowy to nowa jakość w Polsce. Tańsza i wygodniejsza od fizycznej, wymiana walut online (mimo że ledwie opierzona) ma sporo do zaoferowania naszym kredytobiorcom. Niektóre z nich uruchomiły specjalne dla nich usługi: InternetowyKantor.pl proponuje zlecenie spłaty kredytu, a Cinkciarz.pl stałe zlecenie, stałe zlecenie z rabatem, jego przedłużenie i inne modyfikacje, jak zmiana tytułu kwoty oraz dnia transakcji, a także rachunku bankowego, z którego pobierana jest należność.

Większość promocyjnych ofert opiera się na najpopularniejszych w naszym kraju pożyczek we frankach. Ustawa antyspreadowa funkcjonuje już jakiś czas, jednak wielu kredytobiorców nie korzysta z oferowanych przez nią dobrodziejstw. Obecnie nie ma potrzeby, by wymiana walut była realizowana przez banki,a każdy zadłużony w pieniądzu innym niż rodzima złotówka ma możliwość zaoszczędzenia w spłacie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: