Pomoc dla frankowiczów coraz bliżej?

Pomoc dla frankowiczów coraz bliżej?

Czyżby kwestia pomocy kredytobiorcom frankowym miała zostać wreszcie rozwiązana? Jest już po wyborach, więc szanse na taki scenariusz wzrastają. Ponadto, w kancelarii prezydenta trwają pracę nad projektem ustawy dla frankowiczów. Zawiera ona sporo ciekawych pomysłów, a wśród nich opcja kompletnego anulowania zadłużenia dla kredytobiorców. Jak to również zwykle bywa, ma swoich gorących zwolenników, jak i krytyków.

We wspomnianej ustawie znajduje się wiele opcji pomocy dla posiadaczy kredytów walutowych. Znajdziemy tam pomysły adresowane do osób wciąż spłacających zadłużenie, ale także tych z uregulowanym długiem. Jednym z najważniejszych zapisów jest ten, mówiący o restrukturyzacji kredytu wyłącznie na wniosek kredytobiorcy. Frankowicze mają czas na złożenie odpowiedniego wniosku w banku, do końca 2018 roku. Restrukturyzacja odbędzie się natomiast wg średniego kursu franka NBP, a nie tego, stosowanego przez dany bank.

Ciekawostką jest zapis, z którego wynika konieczność wyrównania należności przez kredytobiorcę, w przypadku niższej sumy zadłużenia po przewalutowaniu. Działać to będzie także w drugą stronę, czyli jeśli restrukturyzacja da większą kwotę, niż należy się bankowi, różnica zmniejszy wysokość zadłużenia. Ważny jest również fakt, że w wypadku wzrostu raty o 20% lub więcej, kredytobiorca dostanie opcję wydłużenia okresu spłacania, ale o maksymalnie 10 lat.

Co jednak z możliwością zupełnego pozbycia się długu, o której była mowa we wstępie? Ma zostać włączona do projektu, przy czym jej warunki są dość surowe. Aby zostać zwolnionym z zadłużenia w kredycie walutowym, trzeba będzie oddać bankowi nieruchomość, którą kredyt został zabezpieczony. W praktyce oznacza to rezygnację z własnego mieszkania.

Projekt ustawy wciąż jest w fazie prac. Na razie nie ma konkretnej daty, w której zostanie poddany pod głosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: