Pożyczka online. Szybciej, ale czy korzystniej?

Pożyczka online. Szybciej, ale czy korzystniej?

W dobie, kiedy cenimy coraz bardziej swój czas i niemal wszystko można załatwić przez internet, dlaczego nie posiłkować się tym narzędziem przy zaciąganiu kredytu? Jak najbardziej można to robić, ale należy przy tym zachować czujność. Świat pożyczek online jest bowiem pełen zasadzek.

Te zasadzki i zawiłości, wynikają przede wszystkim z nieprzestrzegania pewnych przepisów, przez instytucje, które udzielają kredytów za pośrednictwem internetu. Nie jest to czas ani miejsce, aby rozstrzygać, czy bierze się ono z ich premedytacji, czy zwykłej niewiedzy. Faktem jednak jest, że według testów Komisji Europejskiej „The Consumer Credit Sweep”, 30% sprawdzonych portali oferujących pożyczki online, nie spełniało wymogów prawa unijnego. Zobowiązuje ono do podania jasnych informacji, na temat udzielanego kredytu. Niemal połowa portali będących na cenzurowanym, nie podawała jednak nawet tak podstawowych danych, jak wysokość rocznej stopy procentowej. Przewinieniami innych był też m.in. brak jasnych danych na temat różnicy między kwotą pożyczaną a oddawaną, a także przedstawianie kosztów kredytów w sposób, mogący wprowadzić konsumenta w błąd.

Mimo to kredyty online to duże udogodnienie i przede wszystkim oszczędność czasu. Można je zaciągnąć na korzystnych warunkach, ale należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Podstawą jest zapoznanie się z firmą, poprzez np. sprawdzenie informacji na jej temat w internecie. Kluczowe jest rozeznanie się w kwestii, czy pożyczamy w banku, czy w parabanku. W drugiej z tych instytucji pożyczka jest łatwiejsza, ale z reguły znacznie wyżej oprocentowana. Kiedy już zdecydujemy się na konkretną firmę, należy poszukać na ich stronie informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jest ona jednolita dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także zawiera dane o dodatkowych opłatach kredytu. Instytucje finansowe nie mogą również uzależniać udzielenia nam pożyczki od tego, czy dokonamy przedpłaty za np. sporządzenie umowy. Warto też pamiętać, że możemy negocjować warunki kredytu, a także odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny.

Przyda nam się też wiedza na temat tego, co powinno znaleźć się w naszej umowie. Oprócz podstawowych rzeczy, jak dane nasze i firmy pożyczkowej, rodzaj kredytu, jego kwota i informacje o jego kosztach, powinna ona zawierać szereg innych istotnych punktów. Są to m.in. zasady i terminy spłaty, skutki jej braku czy nasze prawo, do spłaty należności przed terminem. Umowa musi też zawierać stopę oprocentowania kredytu i warunki jej zmiany oraz informacje o możliwości korzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: