Pożyczki ekspresowe – szybko, ale nie w pośpiechu

Pożyczki ekspresowe – szybko, ale nie w pośpiechu

Często zdarza się tak, że potrzebujemy pieniędzy bardzo szybko. W takich wypadkach udajemy się najczęściej po pożyczki ekspresowe lub chwilówki. Trzeba jednak uważać przy zaciąganiu takich zobowiązań. Możemy natrafić bowiem na kilka haczyków, które mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to wysokość pożyczanej kwoty. Im będzie ona wyższa, tym większe będzie także jej oprocentowanie. W rezultacie będziemy musieli zwrócić więcej pieniędzy. Firmy pożyczkowe często stosują takie praktyki, że starają nas się namówić na pożyczenie większych sum. Nie możemy sobie pozwolić na uleganie takim namowom. To analogiczna sprawa jak przy robieniu zakupów. Jeśli nie chcemy stracić niepotrzebnie pieniędzy, powinniśmy się trzymać ustalonego wcześniej budżetu, a nie kupować spontanicznie dodatkowych produktów. Podobnie jest z pożyczaniem gotówki, gdzie konsekwentnie powinniśmy obstawać przy niezbędnej dla nas kwocie i nie zadłużać się o ani złotówkę więcej.

Firmy pożyczkowe i inne instytucje udzielające pożyczki, starają się też namówić nas na wydłużenie okresu spłacania rat. To teoretycznie mogłoby odciążyć nasz portfel, bo więcej rat, powinno oznaczać mniejszą kwotę na poszczególną z nich. W praktyce wygląda to jednak nieco mniej korzystnie. Zwłaszcza jeśli pożyczamy pieniądze w okresie przedświątecznym lub przedwakacyjnym. Za rok może się zdarzyć, że również będzie nam potrzebna gotówka. Jeśli wydłużymy okres spłacania poprzedniego zobowiązania, może się okazać, że wcale nie zyskaliśmy na tym kroku.

Należy też zwrócić uwagę na niskie oprocentowanie zaciąganego zobowiązania. Takie coś kusi chyba najbardziej. W końcu niskie odsetki, mogą oznaczać tańszą pożyczkę. Warto jednak pamiętać, że firmy pożyczkowe mogą sobie te obniżki zrekompensować w inny sposób, jak chociażby poprzez prowizje, dodatkowe opłaty czy ubezpieczenia. Te mogą wynosić wystarczająco dużo, aby pozornie tania pożyczka okazała się być sporym obciążeniem dla naszego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: