Problemy z kredytami w dolarach

Problemy z kredytami w dolarach

W całym zamieszaniu związanym z kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich, zapomniano jakby o tym, że w Polsce są osoby zadłużone w innych walutach. Ich bynajmniej nie omijają problemy podobne do tych, trapiące frankowiczów. Zwłaszcza posiadaczy kredytów w dolarach, która to waluta w ostatnich miesiącach również odnotowała wielkie skoki.

Zdaniem wielu analityków raty dolarowych kredytów hipotecznych, są aktualnie wyższe niż zobowiązań mieszkaniowych denominowanych we frankach, o analogicznej wysokości i zasadach spłacania. Wszystko to pomimo faktu, że oprocentowanie na amerykańskiej walucie, jest bardzo niskie. Wzrost jej kursu robi jednak swoje. W momencie pisania tego tekstu, wynosił on średnio ok. 3,90 zł. To niemal tyle samo, co kurs franka, który zawsze był zdecydowanie droższy. Jeśli chodzi o same raty dolarowych zobowiązań, doszło do ich wzrostu o około 200 złotych.

Sytuacja może być niestety jeszcze gorsza. Centralny bank Stanów Zjednoczonych już od jakiegoś czasu nosi się z podniesieniem stóp procentowych. Wielu ekspertów przewiduje co prawda, że wraz z tym posunięciem dolar będzie słabł. Jednak wyższe stropy procentowe i tak wpłyną niekorzystnie na sytuację polskich kredytobiorców dolarowych. Już teraz mówi się o tym, że mogą oni również być beneficjentami programów pomocowych, które objęłyby frankowiczów.

Czy uważacie, że posiadaczom kredytów walutowych należy się taka pomoc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: