Prognozy kursów walut – dlaczego są trudne do przewidzenia?

Prognozy kursów walut – dlaczego są trudne do przewidzenia?

prognozy walutowe euro

Prognozowanie kursów walut nie należy do prostych zadań, dlatego w internecie czy w innych mediach nie znajdziemy prognoz długoterminowych. Jednakże wielu analityków walutowych podejmuje wyzwanie i stara się przewidzieć jak będą zachowywać się wybrane kursy walutowe.

Niestety często zdarza się, że prognozy walutowe są nietrafne a dzieje się tak  ponieważ na kurs walutowy wpływa ogrom dość istotnych czynników ekonomicznych, które w krótkim bądź długim okresie czasu wpływają na cenę waluty.

Do tych czynników zaliczamy zapewne poziom stóp procentowych, poziom inflacji, stopę bezrobocia oraz tempo wzrostu gospodarczego. Oprócz wyżej wymienionych czynników ekspertom trudno prognozować kursy walut również z powodu wydarzeń politycznych oraz społecznych, które są kompletnie nieprzewidywalne.

Kursy walut – prognozy

Jednakże, mimo tych przeciwności, eksperci walutowi podejmują wyzwanie i przygotowują prognozy walutowe na najbliższe dni czy też tygodnie. Z uwagi na większe prawdopodobieństwo zmian wyżej wspomnianych czynników społecznych, politycznych czy społecznych, rzadko natomiast natrafimy na prognozy kursów walut długoterminowych, które mimo pewnych założeń mogą w jednej chwili ulec drastycznym zmianom.

Tak też się stało z kursem franka, w latach 2006- 2008 bankowi eksperci walutowi prognozowali, że przez dłuższe lata kurs franka będzie utrzymywał się na stabilnym i dość niskim poziomie. Tym samym wzrósł popyt na kredyty w tej właśnie walucie. Niestety prognozy okazały się złudne, ponieważ zaledwie po roku czasu kurs franka podskoczył o 60%, co skutkowało wzrostem wartości kredytu. Taka prognoza kursu spowodowała, że miliony polaków było w posiadaniu zobowiązania, które znacznie przewyższało wartość nieruchomości lub innych dóbr materialnych na jakie zostały zaciągnięte kredyty.

 

Dla kogo ważne są prognozy kursów walut?

Szczególnie korzystają z nich przedsiębiorcy, którzy importują lub eksportują swoje produkty lub dokonują interesów z innymi krajami na całym świecie. Dla firm przede wszystkim ważne są prognozy kursu euro jak i prognozy kursu dolara.

Dla Polski najlepsza sytuacja pojawia się wtedy, kiedy kurs euro jest dość wysoki w stosunku do złotego a kurs dolara do złotówki jest niski, oznacza to nic innego jak to, że taniej importujemy produkty a za to drożej eksportujemy.

Oczywiście prognozy walutowe kursów franka, euro oraz dolara powinni również obserwować podróżnicy oraz emigranci zarobkowi, którzy w dużej liczbie korzystają z przekazów dolarowych i euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: