Przewalutowanie kredytów jednak po staremu

Przewalutowanie kredytów jednak po staremu

Ustawa o pomocy dla frankowiczów przegłosowana przez Sejm wywołała wiele kontrowersji na rynku finansowym. Nie wejdzie ona jednak w życie w tym kształcie, ponieważ nie zgodzili się na to senatorowie. Postanowili oni, że zadłużeni we franku szwajcarskim otrzymają pomoc, ale na pierwotnie ustalonych zasadach.

Przypomnę, o co było całe zamieszanie. Najbardziej newralgiczny okazał się zapis o podziale kosztów przewalutowania frankowych kredytów. Po głosowaniu w Sejmie, koszta te w 90 procentach miałyby ponosić banki, a frankowicze zobowiązani by byli płacić jedynie 10 procent. Przez to zjeżył się włos na głowie niejednego przedstawiciela świata finansów. Ich zdaniem, oznaczałoby to destabilizację krajowego systemu bankowego, który straciłby 21,9 miliardów złotych.

Głosami senatorów koszty zostaną podzielone jednak po równo, tak jak ustawa zakładała to początkowo. Oprócz tego po staremu przedstawiać się będą progi dotyczące wartości kredytu, do wartości zabezpieczenia (LtV). Przez rok od przyjęcia ustawy, o pomoc będą mogły się starać osoby posiadające LtV przekraczające 120%, przez następny rok między 100 a 120%, natomiast później pomoc obejmie wyłącznie kredytobiorców z LtV wyższym niż 80%.

Jedyne co oszczędzono z poprawek Sejmu to zasady, dotyczące metrażu. O przewalutowanie kredytu będą mogli się starać posiadacze mieszkań nie większych niż 100 metrów kwadratowych i domów większych niż 150 metrów kwadratowych.

Ustawa o pomocy posiadaczom kredytów we frankach, będzie mieć zatem kształt korzystniejszy dla sektora bankowego. Nie oznacza to jednak, że będzie mniej wartościowa dla samych frankowiczów. Eksperci jednak ostrzegają przed przedwczesnym entuzjazmem. Regulację musi jeszcze przecież zatwierdzić prezydent, a tuż za pasem wybory parlamentarne. Nie jest przecież wykluczone, że krajem rządzić będzie nowa ekipa, która może mieć inne pomysły na pomoc dla walutowych kredytobiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: