Rejestr firm pożyczkowych powstanie… ale czy pomoże?

Rejestr firm pożyczkowych powstanie… ale czy pomoże?

Jakiś czas temu pisałem o tym, że firmy pożyczkowe domagają się włączenia zapisu, o stworzeniu ich rejestru, w ustawie regulującej działalność tychże spółek. Taki rejestr faktycznie powstanie i zacznie działać wraz z początkiem przyszłego roku. Pozostaje jednak pytanie, czy rzeczywiście będzie on rozwiązaniem problemu nieuczciwości na tym rynku.

Przypomnijmy, że rejestr miałby pełnić funkcję informacyjną. Byłby to dokument ogólnie dostępny, a w nim klienci mogliby znaleźć szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych firm, oraz ich rzetelności. Dzięki niemu będzie można samodzielnie zweryfikować uczciwość, potencjalnego pożyczkodawcy. Związek Firm Pożyczkowych, który wyszedł z inicjatywą stworzenia takiego rejestru, zapewnia, że działania mające „naprostować” ten sektor, nie skończą się na powstaniu tego dokumentu. Jego przedstawiciele mają sprawdzać, czy poszczególne firmy działają zgodnie z dobrymi praktykami. Polegać to będzie na weryfikacji rzetelności informowania klientów, o zasadach zadłużenia się. Pod uwagę brane będzie m.in. udostępnianie treści umowy, czy wyjaśnienie sposobów naliczania kosztów umowy.

Wielu ekonomistów chwali pomysł rejestru, ale jednocześnie są zdania, że wcale nie musi on stanowić rozwiązania problemu. W końcu firmy pożyczkowe będą kontrolowane przez… inne firmy pożyczkowe. Według nich należałoby oddać ów rejestr pod nadzór którejś z państwowych instytucji finansowych. Pozostaje pytanie, której? Najczęściej pada nazwa Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie wyraża ona zainteresowania tematem. Argumentuje to tym, że firmy pożyczkowe nie prowadzą depozytów i przez to nie mogą podlegać nadzorowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: