Rynki wschodzące pod presją mocnego dolara

Rynki wschodzące pod presją mocnego dolara

Ostatnie miesiące nie są łaskawe dla rynków wschodzących – w tym dla kursu polskiego złotego. Duży wpływ na negatywne decyzje inwestorów mają sankcje nałożone na Rosję oraz kryzys sektora finansowego i bankowego w Turcji. Jednocześnie cały czas umacnia się dolar, co negatywnie przekłada się na siłę nabywczą walut europejskich.

Lipiec 2018 przyniósł lekki wzrost pozycji złotego. Kurs euro spadł z 4,40 zł na 4,25 zł. Jednak pierwsze dni sierpnia przyniosły odwrót tej pozytywnej tendencji rynkowej. Zaczął błyskawicznie rosnąć kurs dolara oraz euro.

Eksperci przekonują, że słabnąca złotówka jest m.in. efektem niekorzystnych zawirowań na rynkach światowych. Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Rosję. To spowodowało duże osłabienie rubla (o ponad 2%), na czym ucierpiały także waluty krajów rozwijających się (w tym polski złoty). Kolejną przyczyną spadku wartości złotówki jest kryzys walutowy, który dotknął Turcję. Rano 9 sierpnia dolar w Turcji kosztował już 5,42 liry.

Sam indeks siły dolara wobec koszyka walutowego, 9 sierpnia wzrósł o około 0,25%. Zyskał on względem euro i funta brytyjskiego, co wyraźnie odbiło się zarówno na europejskich kursach walut, jak i sytuacji na parkietach giełdowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: