Spread na kredycie walutowym

Spread na kredycie walutowym

Kredyty walutowe są w naszym kraju w odwrocie. Aktualnie są już praktycznie nie do dostania, ale wciąż jest sporo osób, które spłaca takie zobowiązania. I przy ich spłacaniu bardzo często… przepłacają. A można na tego typu kredytach zaoszczędzić i to bardzo dużo.

Jest to możliwe dzięki ustawie wprowadzonej w 2011 roku. Pozwala ona regulować raty kredytów walutowych w dewizie, w której zobowiązanie zostało zaciągnięte. Nie ma zatem obowiązku opłacania ich w złotówkach, które następnie zostaną zamienione na franki szwajcarskie czy euro, po kursie obowiązującym w danym banku. Z takiej formy korzysta jednak zaledwie 20% Polaków, którzy posiadają kredyty w obcej walucie. Tym samym sposobem pozostali tracą masę pieniędzy na spreadzie. Jest to różnica między kwotą, za jaką bank kupił walutę, a ceną, po której sprzedaje ją nam. Taka marża wynosi w bankach z reguły 8-9%.

Znacznie korzystniej pod tym względem jest w kantorach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W tych drugich spread może wynosić nawet 0,5%. Jeśli przełożymy to na liczby, oszczędności wygenerowane w wymiarze raty miesięcznej, mogą nie być specjalnie kuszące. Wynosiłyby one bowiem średnio niecałe 50 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że kredyty walutowe są zaciągane na kilkadziesiąt lat, może się okazać, że wymieniając walutę w kantorach, a dopiero potem wpłacając ją do banku, zyskamy nawet kilkanaście tysięcy oszczędności. Takie kwoty pobudzają wyobraźnię znacznie bardziej.

Warto zatem zainteresować się tym sposobem spłacania zobowiązań finansowych w obcej walucie. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej należy skontaktować się z bankiem, w którym regulujemy należności za kredyt. Udzieli nam on informacji o procedurach i kosztach przygotowania odpowiedniego aneksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: