Strefa euro: jak wygląda wysokość stóp procentowych?

Strefa euro: jak wygląda wysokość stóp procentowych?

Doniesienia, które ostatnio pojawiły się na temat wysokości stóp procentowych w krajach, które przyjęły euro są bardzo optymistyczne. To bardzo dobra wiadomość z uwagi na fakt, iż właśnie trwa pełnia wakacyjnych wyjazdów. Od miesiąca euro nie było tak słabe w stosunku do złotego; spadek kursu euro dla wielu Polaków oznacza, że wakacyjne wyjazdy będą ich kosztować znacznie mniej. Dzieje się tak dlatego, że stopy procentowe w strefie euro są rekordowo niskie.

Wartość stóp procentowych

Europejski Bank Centralny, który określa i realizuje politykę pieniężną krajów strefy euro kilka dni temu nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych, pozostały one niezmienione. W związku z tym stopy procentowe kształtują się na poziomie:

  • 0,0%: stopa kredytu refinansowego;
  • 0,25%: wysokość oprocentowania kredytu w EBC;
  • -0,40%: stopa depozytu.

Na posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podjęto także decyzję w sprawie skupu aktywów. Zakupy te zakończą się w grudniu bieżącego roku. Dotychczasowy poziom zakupów, który wynosi trzydzieści miliardów euro miesięcznie zostanie utrzymany jedynie do końca września. Od października poziom zakupu aktywów zostanie obniżony o połowę; oznacza to bardzo duże cięcia.

Spadek inflacji bazowej

Niechęć EBC, aby podnieść wysokość stóp procentowych nie jest pozbawiona racji. Warto przypomnieć, że w czerwcu w strefie euro nastąpił spadek inflacji bazowej do poziomu 0,9%. Na konferencji prasowej Prezes Europejskiego Banku Centralnego poinformował, że rekordowo niskie stopy procentowe nie ulegną zmianie być może nawet do końca lata 2019 roku. Na te słowa rynek zareagował dość nerwowo.

Przecena euro względem dolara

Nastąpiła przecena euro względem dolara o 0,7 procent. Wydaje się więc, że euro w stosunku do dolara osiągnie parytet 1:1. Taka sytuacja miała miejsce po raz ostatni w 2012 roku. Polacy, którzy wyjeżdżają na wakacje do jednego z krajów strefy euro na pewno są zadowoleni z faktu, że nastąpił spadek kursu euro także w stosunku do złotego. W ostatnim tygodniu spadek ten wyniósł 0,7%. Euro nie było tak tanie od miesiąca. Średni kurs europejskiej waluty kształtuje się na poziomie niespełna 4,30. To najlepszy moment, aby zaopatrzyć się w euro na wakacyjne wyjazdy.

Wpływ na euro

Stanowisko, które zajął Europejski Bank Centralny bardzo mocno osłabia kurs europejskiej waluty. Po zaprezentowaniu stanowiska EBC inwestorzy rozpoczęli masową wyprzedaż euro. Reakcja rynków nastąpiła błyskawicznie. Na zamieszaniu wywołanym przez stanowisko EBC zyskuje dolar. Wartość amerykańskiej waluty powoli rośnie. Można spodziewać się, że osiągnie ona wzrost nie notowany od bardzo długiego okresu. Korzystnie na dolara wpływają także zwyżki opłacalności długu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Kurs walut podlega nieustannym zmianom. Opisane w powyższym artykule sytuacje to aktualne wydarzenia ze świata finansów. Warto obserwować je z bliska, jeżeli mamy w planach zagraniczne wakacje bądź inwestowanie w waluty. W zakup euro oraz innych walut warto bowiem inwestować wtedy, gdy ich kurs jest najniższy. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia mówią więcej niż procentowe wskaźniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: