Stuletnie kredyty w Szwecji

Stuletnie kredyty w Szwecji

W Szwecji mają zostać wprowadzone znaczące zmiany w przepisach kredytowych. Nowe prawo zakłada, że limitem, na który będzie można udzielić kredytu hipotecznego to… nie więcej niż 105 lat. Czy ktoś tu sobie robi żarty? Nie, gdyż jak na razie w Szwecji takiego limitu nie było wcale.

W Polsce kredyt hipoteczny zaciąga się średnio na 30 lat. To już wydaje się strasznie długim okresem, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wygląda to w Szwecji, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Wcześniej w tym kraju nie było limitu czasowego, na który przyznawany był kredyt hipoteczny. Teraz jednak postanowiono coś takiego wprowadzić i ma on wynosić 105 lat. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, takie są właśnie pomysły szwedzkich władz finansowych. Jednak biorąc pod uwagę, że wcześniej pożyczkę na zakup mieszkania statystyczny kredytobiorca spłacał ok. 140 lat, widać tu pewien progres.

Oprócz tego szwedzcy kredytobiorcy będą zobowiązywać się do uiszczania co rok minimalnej wpłaty na poczet pożyczki. Żeby była jasność, wcześniej to także nie było uściślone w żadnych przepisach.

Co ciekawe, nowe przepisy nie podobają się szwedzkim bankom. Ich przedstawiciele twierdzą, że owe zmiany źle wpłyną na budżety Szwedów, ponieważ kredyty hipoteczne podrożeją. Zauważają również, że stabilność krajowego systemu finansowego może zostać nadwyrężona. Nie wiadomo jednak, czy ich definitywne stanowisko to zmodyfikowanie wprowadzanego limitu, czy pozostanie przy status quo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: