Ujemne oprocentowanie nie we wszystkich bankach

Ujemne oprocentowanie nie we wszystkich bankach

Minął ponad rok od wielkiego zamieszania na kredytach walutowych, związanych z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego. Po tym wydarzeniu wiele mówiło się o udzieleniu pomocy polskim frankowiczom. W tak zwanym międzyczasie pomocny okazał się jednak sam Szwajcarski Bank Narodowy, który wprowadził ujemne stopy procentowe. Ma to wymierny wpływ na raty kredytów frankowych w Polsce, ale okazuje się, że nie wszystkie banki uwzględniają tę decyzję.

Tematem zajął się UOKiK, który niedawno wydał decyzje w postępowaniach przeciwko dwóm bankom. Kolejne są w toku. Owe decyzje dotyczyły mBanku i ING Banku Śląskiego. Obie instytucje finansowe nie uwzględniały w naliczaniu odsetek kredytów frankowych ujemnego oprocentowania w Szwajcarii. Druga z wymienionych instytucji posypała jednak głowę popiołem i postanowiła zwrócić frankowiczom nieuczciwie zabrane części rat. Uniknęli w ten sposób kary finansowej na Urząd, którą za złamanie przepisów musi zapłacić mBank. Sporne kwestie związane z uwzględnianiem w ratach kredytów frankowych ujemnego oprocentowania, dotyczą jeszcze sześciu banków. Mają być niebawem rozwiązane.

Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze ujemne odsetki ze Szwajcarii mogą działać jednakowo. Są bowiem banki, które w umowach kredytowych zastrzegły sobie naliczanie zerowego oprocentowania, w wypadku gdy Szwajcarski Bank Narodowy obetnie stopy procentowe poniżej zera. Tak czy inaczej jest to pewna ulga dla kredytobiorców. Nawet jeśli bank nie „dopłaca” frankowiczowi, to i tak nie pobiera od niego odsetek, co może być niekiedy zbawienne dla jego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: