Ustawa dla frankowiczów do poprawki?

Ustawa dla frankowiczów do poprawki?

Ustawa o przewalutowaniu kredytów frankowych wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jest jednak jeszcze czas na wprowadzenie pewnych poprawek, a tego domaga się Związek Banków Polskich. Te korekty miałyby, zdaniem krajowych finansistów, zapobiec sytuacji, w której to najzamożniejsi frankowicze otrzymaliby pomoc.

Pomysł ulżenia osobom posiadającym kredyt we frankach pojawił się krótko po uwolnieniu kursu szwajcarskiej waluty. Przypomnijmy, że nastąpiło to dokładnie 15 stycznia. Koncepcja przewalutowania zobowiązań od początku spotykała się ze skrajnymi reakcjami. Wielu ekspertów z dziedziny finansów uważało ją za szkodliwą dla krajowej gospodarki. Ostatecznie jednak Sejm zajmie się jej przegłosowaniem. Nad ostatecznym kształtem ustawy pracowali politycy nie tylko rządzącej partii – opozycja również podsuwała swoje pomysły na jej końcowy wygląd. Kiedy już się wydawało, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, swoje uwagi postanowił przedstawić ZBP.

Najbardziej wyrazistym pomysłem, jest ten dotyczący wprowadzenia kryterium dochodowego dla otrzymujących pomoc. Jak zauważają przedstawiciele ZBP kredyty we frankach były udzielane z reguły najzamożniejszym Polakom. Nie chcą, aby pomoc dotarła głównie do nich z ominięciem najbardziej potrzebujących frankowiczów. Inna propozycja to udzielanie pomocy właścicielom nieruchomości mniejszych, niż pierwotnie zakładał to Sejm. Oprócz tego ZBP chce również możliwości rozłożenia w czasie uprawnień kredytobiorcy w zależności od poziomu LTV, a także zobowiązania się NBP do ułatwienia bankom zrealizowania zapisów ustawy. Pojawiła się też propozycja ustanowienia terminu 90 dni na udzielenie wnioskodawcy wiążącej odpowiedzi.

Czy owe pomysły zostaną wzięte pod uwagę, zadecyduje Senat. Izba ma zająć się rozpatrzeniem ustawy na początku września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: