Walutowo na odwróconej hipotece?

Walutowo na odwróconej hipotece?

W tym tygodniu sejm wziął się za prace nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Pojawiają się głosy, że może ona zawierać zapis, o możliwości zaciągnięcia takiego zobowiązania w obcej walucie. Podzieliło to ekonomistów, z których większość uważa to za niefortunny pomysł, ale część z chęcią mu przyklaśnie.

Najgłośniejszy w chórze zwolenników, jest głos Związku Banków Polskich. Instytucja ta twierdzi, że jest to kwestia do uzgodnienia między bankiem a klientem i nie powinno się jej zabraniać. ZBP uważa, że znajdzie się kilka instytucji finansowych gotowych udzielić odwróconego kredytu hipotecznego w dewizie innej niż złotówki. Zdaje sobie sprawę z tego, że takie banki będą w mniejszości, ale jednak będą. Innym argumentem Związku jest zainteresowanie takim kredytem osób mieszkających za granicą, a dodatkowo posiadających mieszkanie w Polsce.

Krytycy pomysłu wytykają z kolei ryzyko kursowe przy takich zobowiązaniach. Poza tym przypominają, że od 1 lipca w życie wszedł przepis zabraniający przyznawania kredytu w innej walucie niż ta, w której kredytobiorca zarabia. Twierdzą również, że obecność takich kredytów na rynku, będzie ryzykiem dla osób starszych, do których teoretycznie odwrócona hipoteka jest adresowana, a także osób z niskimi dochodami. One najbardziej mogą być skuszone zasadami takich zobowiązań, podobnie jak było w wypadku kredytów we frankach kilka lat temu.

Który z tych głosów sejm weźmie pod uwagę? Wyjaśni się w ciągu najbliższych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: