Węgierscy frankowicze otrzymają pomoc?

Węgierscy frankowicze otrzymają pomoc?

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskim, są problemem nie tylko w Polsce. I nie tylko w naszym kraju dąży się do działań, mającym zapewnić pomoc kredytobiorcom. Węgierski rząd będzie dziś głosował w sprawie ustawy, umożliwiającej przewalutowanie kłopotliwych zobowiązań.

W grę wchodzi konwersja nie tylko kredytów we frankach, których spłata stanowi dla Węgrów największy problem, od momentu dużego wzrostu kursu tej waluty. Dotyczyć ona będzie również zadłużeń w euro i w jenach. Dzięki niej koszty takich zobowiązań mają spaść o 20-25%. Kurs konwersji w przełożeniu na forinty, będzie wynosił 256 za franka i 309 za walutę europejską. Co ciekawe, ustawa wcale nie zakłada obowiązkowego przewalutowania wszystkich kredytów w dewizie innej, niż węgierska. W rzeczywistości jednak warunki pozostania przy zobowiązaniu w obcej walucie, będą bardzo restrykcyjne. Wśród nich jest, chociażby wymóg zarabiania w walucie, w której wypłacony był kredyt. W tym wypadku bardzo mało prawdopodobne wydaje się, że ktokolwiek będzie chciał uniknąć konwersji. Jeśli ustawa zostałaby przegłosowana, wejdzie w życie 1 lutego przyszłego roku.

Czy za przykładem węgierskiego rządu pójdzie polski i również będzie chciał pomóc frankowiczom? Poza wypowiedzią ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego, zbyt wielu konkretów w tej kwestii nie ma. Przypomnijmy, że polityk chciał rozmawiać na temat kredytów we frankach z bankami. Miały one na celu złagodzić zasady spłacania tych zobowiązań. Warto jednak zaznaczyć, że wielu ekonomistów nie pochwala pomysłu interwencjonizmu państwa, w sprawie kredytów walutowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: