Większy wkład – tańszy kredyt

Większy wkład – tańszy kredyt

Od początku tego roku udając się po kredyt hipoteczny, musimy mieć wkład własny. Na razie jest to tylko 5% pożyczanej kwoty, ale od stycznia potrzebne będzie dwa razy więcej. Ponadto w następnych latach, wartość wkładu własnego będzie systematycznie wzrastać, aż osiągnie poziom 20%. Nieważne jednak, ile wynosi jego minimalna stawka. Zawsze opłaca się go mieć nieco więcej.

Przede wszystkim już teraz wiele banków, stosuje dużo bardziej restrykcyjną politykę wobec swoich kredytobiorców. Nie chcą one udzielać zobowiązania, którego wartość będzie wyższa niż 80% sumy, jaką trzeba zapłacić za zakup mieszkania. Jak łatwo policzyć, dysponując obecnym minimalnym wkładem własnym, będziemy musieli obejść się smakiem. Jednak nawet jeśli bank jest o wiele bardziej elastyczny, warto mieć na starcie więcej pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ wówczas, możemy dostać ofertę o wiele tańszego kredytu.

Trzeba tu zaznaczyć, że jego cena jest mocno uzależniona od wskaźnika LtV. Określa on kwotę kredytu, do wartości nieruchomości. Im niższy jest ten wskaźnik, tym większe prawdopodobieństwo niskich rat naszego kredytu. Co prawda może się okazać tak, że w punkcie wyjściowym, owe raty wcale nie były takie wysokie, nawet przy małym wkładzie własnym. W takim wypadku jednak, banki nakłaniają nas do wykupienia ubezpieczenia, z tytułu tak małej kwoty wychodzącej od nas. Niekiedy także koszt takiego ubezpieczenia, jest uwzględniony w racie. Obydwie opcje pokazują, że wyższy wkład własny, daje nam szansę na tańszy kredyt. Teraz pozostaje go tylko uzbierać.

Jak jest z gromadzeniem wkładu własnego w Waszym przypadku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: