Wynajem, a zdolność kredytowa

Wynajem, a zdolność kredytowa

Sposobów na poprawę zdolności kredytowej dostępnych dla każdego, jest wiele. O jeden więcej posiadają osoby, które wynajmują innym swoje nieruchomości, albo grunt. Większość funkcjonujących w naszym kraju banków uważa bowiem takie źródło dochodu, jako zwiększające wiarygodność finansową potencjalnego kredytobiorcy.

Jeśli klient banku chce wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, może poprawić swoje „akcje” poprzez udowodnienie, że posiada dochody płynące z wynajmu. W wielu polskich bankach wpływa to pozytywnie na zdolność kredytową. Zwiększa bowiem średnią, połączoną z kwotami płynącymi z dochodów z pracy zawodowej. Nie jest jednak tak, że owa metoda to same blaski i osoby wynajmujące nieruchomości są traktowane w bankach, jak królowie.

Instytucje finansowe faktycznie przyjaźniejszym okiem spojrzą na takich klientów, ale postawią też przed nimi kilka warunków do spełnienia. Przede wszystkim takie dochody trzeba poświadczyć. Najczęściej służy do tego wyciąg z konta, ale niekiedy trzeba udać się po odpowiednie zaświadczenie do Urzędu Skarbowego. Ponadto, jeśli następowały, lub następują, większe przerwy w najmie lub dzierżawie, bank będzie mniej skłonny do zaliczenia takiego dochodu do zdolności kredytowej. Ważne jest też, na jak długo podpisana jest umowa najmu. Mało pomocne są też przerwy wynajmowaniu jak np. w przypadku wynajmowania mieszkań studentom.

Jak zatem widać, osoby wynajmujące innym nieruchomości mogą mieć łatwiej przy zaciągnięciu kredytu. Nie jest to jednak regułą, przez szereg stawianych przed nimi wymogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: