Zarabiasz w obcej walucie? Od lipca nie dostaniesz kredytu w złotówkach.

Zarabiasz w obcej walucie? Od lipca nie dostaniesz kredytu w złotówkach.

Osoby zarabiające na życie w obcych walutach, od drugiego półrocza 2014, nie będą mogły wziąć kredytu w złotówkach. Jest to wynik ostatniej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego.

Przepis ten, co prawda wszedł w życie z początkiem tego roku. Na wdrożenie części elementów Rekomendacji S, banki mają jednak czas do 1 lipca. Wśród nich jest m.in. zapis o konieczności zgodności waluty kredytu z walutą najwyższego dochodu. W praktyce wygląda to tak, że część Polaków będzie mogła w naszym kraju zaciągnąć pożyczkę jedynie w obcej walucie, natomiast dla niektórych, nawet to nie będzie możliwe.

Zadłużenie się w euro jest w Polsce najprostsze do zrealizowania, ale jednocześnie mogą wystąpić pewne przeszkody. Tylko siedem banków ma bowiem w swojej ofercie kredyty we wspólnej walucie. Na dodatek te pożyczki są obarczone wysokimi marżami, wynoszącymi z reguły 3,00 p.p, a niekiedy nawet 5,00 p.p. Jeszcze gorzej będą mieć osoby, zarabiające w takich walutach jak funty, czy norweskie korony. Kredyty w pierwszej z nich proponuje tylko jeden bank w Polsce, natomiast ofert pożyczek w walucie Norwegów nie ma w ogóle.

A co, jeśli zajdzie taka sytuacja, w której w małżeństwie jedno ze współmałżonków zarabia w obcej walucie, a drugie w złotówkach? Zadłużenie się w złotych jest wtedy możliwe, ale może być o to niezwykle trudno. Kredyt musi być w takiej sytuacji udzielony w walucie wyższego dochodu. Przy przyjętym sposobie obliczenia dochodów w obcej walucie, nasza zdolność kredytowa na pożyczkę w złotówkach, może okazać się za niska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: