Zdolność kredytową można poprawić

Zdolność kredytową można poprawić

Często zdarza się tak, że cena wybranego przez nas mieszkania jest wyższa, od naszej zdolności kredytowej. Mogą być to niewielkie różnice, ale mimo wszystko mogą pokrzyżować nasze plany. Zdolność kredytowa to sposób banku na zabezpieczenie się przed niespłacaniem zobowiązania na czas. Eksperci doradzają jednak kilka sposobów, dzięki którym przestaje ona być przeszkodą, na drodze do naszego wymarzonego M.

Do oceny naszej zdolności kredytowej zaliczają się nie tylko zarobki, ale również inne zobowiązania kredytowe czy długi wobec np. ZUS-u. Jedną z metod poprawienia zdolności kredytowej, jest uregulowanie naszych wszystkich pożyczek itp. Przy tym sposobie należy jednak pamiętać również o tym, że żyrowanie kredytu dla kogoś, jest przez bank traktowane tak samo, jak zaciągnięcie zobowiązania przez nas samych. Jeśli zatem poręczaliśmy za kogoś w sprawach finansowych, te sprawy powinny być również uregulowane. Warto wiedzieć, że każde 100 zł spłaconej raty, może podnieść naszą zdolność kredytową nawet o 15 tysięcy zł.

Kolejną metodą jest rezygnacja z karty kredytowej. Nawet jeśli nie mamy na niej zobowiązań, dla banku nie będzie to istotne. Dzieje się tak dlatego, że te instytucje biorą pod uwagę to, ile możemy wydać za pomocą takich kart, a nie ile wydaliśmy w rzeczywistości. Na tej podstawie wyliczają naszą zdolność kredytową.

Zostało tu wspomniane o poręczeniach kredytowych. W wypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego, sami możemy skorzystać z tej opcji. Dzięki niej nasza zdolność kredytowa wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że bank dolicza dochód żyranta, do dochodu naszego gospodarstwa domowego. O pomoc można poprosić np. rodziców. W tym wypadku należy jednak pamiętać o przepisie mówiącym, że kredytobiorca w momencie spłacania kredytu, nie może mieć więcej niż 70 lat.

Naszą zdolność kredytową możemy jeszcze poprawić, poprzez wydłużenie okresu spłacania kredytu. Wiadomo, że każdy chciałby jak najszybciej pozbyć się takiego zobowiązania finansowego. Warto się jednak zastanowić, czy jeśli nie zamierzamy zmieniać kupowanego mieszkania, gra jest warta świeczki. W takiej sytuacji wydłużenie okresu spłaty wydaje się rozsądne, gdyż miesięcznie musimy płacić mniej. Ostatni sposób to natomiast posiadanie wkładu własnego. Biorąc jednak pod uwagę ogólne problemy Polaków z oszczędzaniem, może on być najtrudniejszy do zrealizowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: